Moda Takibinin Zengin Olmayı Gerektirmesi

Moda takibinin zengin olmayı gerektirmesi, birçok açıdan orta gelirli bireylerin ortaya attığı ve belli argümanlarla desteklenen bir düşüncedir. Modanın durmadan yenilenen ve eskiyi çöpe atmayı öğütleyen yapısı, her sezon yeni bir model ve tarzın göklere çıkarılmasından dolayı oluşturduğu atık yığını ve birçok giyim ve aksesuar çeşitlerinin yalnızca o dönem moda olduğu için ederinin çok daha üstünde satılması, moda takibinin zengin olmayı gerektirmesine yol açmaktadır.

 

Moda Takibi Neden Zengin Olmayı Gerektiriyor?

Moda takibinin zengin olmayı gerektirmesinin en temel sebebi hiç kuşkusuz, sokaklarda yürürken baktığımız vitrinlerde, modayı belirleyen ve modaya yön veren markaların, fiyatlarını dudak uçuklatacak bir seviyede tutmasıdır. Örneğin sezon ürünü olan bir kazağın iki yüz elli lira gibi bir fiyata satıldığı bir mağazada, orta gelirli bir ailenin moda takibi yapması olanaksızdır. Fakat ne yazık ki modayı da en yakın takip edebileceğiniz mağazalar bu tarz mağazalardır.

Öte yandan, modanın yalnızca birkaç ay öncesinde överek desteklediği bir tarzın tamamen zıt görünümünü birkaç ay sonra piyasaya sürmesi ve bir önceki giyim tarzını tamamen dışlamaya başlaması, yüksek fiyatlara ürün alan ve çok sık ürün alabilecek kadar zengin olmayan bireylerin ne yapacağını şaşırmasına sebep olmaktadır. Bu açıdan moda, ürettiği ürünlerin satılmasını sağlarken, takip imkânını zorlaştırmaktadır.

 

Zengin Olmasak da Moda Takibi Yapabilir Miyiz?

Moda her ne kadar yüksek zümre tarafından belirlenip piyasaya yüksek zümre tarafından tanıtılıyor olsa da, her tanıtılan stilin birkaç ay içerisinde farklı kalitelerde varyasyonları yaratılmaktadır ve bu varyasyonlar pazarlarda, farklı markaların mağazalarında satışa sunulmaktadır. Bireyler kendi ekonomik durumlarına daha uygun olan mağaza ve kalitelerdeki ürünlerin neredeyse en pahalı olanlarla aynı modelde olduklarını rahatça gözlemleyebilirler. Bu açıdan baktığımızda belki ortaya atılır atılmaz değil ama ortaya atıldıktan kısa bir süre sonra varyasyon ve taklitleri de ortaya çıkan moda malzemeleri, zengin olmayan insanlar tarafından da takip edilir bir hale getirilmeye çalışılmaktadır.

 

Moda Takibi Nasıl Yapılır?

Moda takibi, elektronik ortamın gelişmesi ile beraber artık rahatlıkla internet üzerinden de yapılabilmektedir. Ünlü markaların son koleksiyonlarından ücretsiz şekilde sitelerine üye olarak haber alabilir, bu koleksiyonların dip indirimlere girdiği zamanları yakalamaya çalışarak dip indirim döneminde ürünleri edinebilirsiniz. Neredeyse tüm ünlü markalar senede 3 kez indirime girerek, ürünlerin ederinin etiketlere yazılmasını sağlamaktadır. Bu indirim dönemleri mağaza vitrinlerinde ve mağazaların internet sitelerinde duyurulmaktadır. Moda takibinin bit başka yöntemi ise moda bloglarını takip etmektir. Moda blogları sizin yerinize ünlü moda ikonları da dâhil olmak üzere modaya ilham veren her haber ve gelişmeyi derleyerek size sunmaları ile takip edilmesi kolay ve pratik alanlardır. Düzenli moda blogu takibi ile kolaylıkla moda takibi yapılabilir ve modanın akışını belirleyen son trendlerden haberdar olunabilir.

Leave a Reply